“Csak nehogy én is elkapjam!” Az emberiséget sújtó nagy fertőzések

nehogy

A múzeumi óra a történelmi előtanulmányokra épít. A diákok kötetlen beszélgetés formájában felidézik az emberiséget sújtó nagy járványokat: a pestist, a kolerát, a himlőt, a szifiliszt és a spanyolnáthát; majd meghatározzák a járványok terjedésének okait, gazdasági és társadalmi hatásait. Az óra második fele csoportmunkával telik. Minden csoport kap egy kérdésekkel teli feladatlapot egy adott járványhoz kapcsolódóan. Ezt a kiállítás megtekintése és tanulmányozása után tudják megoldani. Az óra végén minden csapat bemutatja az adott járványt a megtalált válaszok alapján.

A múzeumi óra keretén belül a diákok információkat szerezhetnek a hétköznapi élet higiéniájáról, az állam szerepéről (közegészségügyi szervezés, politia medica), az urbanizáció egészségügyi hátrányairól is. Az állandó kiállításban példákat és képi forrásokat gyűjthetnek a járványok művészeti megjelenítésére.

Korosztály: 1418 év