Hírek Programok

A műveltség politikája – Medicina, múzeumok, művelődés József nádor Magyarországán

A MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár konferenciát szervez József nádor korának tudományos és múzeumalapítási fejlődéséről, különös tekintettel a hazai orvosegyetemekre és orvosképzésre. A tudományos rendezvény arra keresi a választ, hogy az intézményi változások és szellemi gyarapodás hogyan állíthatók párhuzamba a korszak – uralkodók által kezdeményezett – gyűjteményi fejlesztéseivel.

A konferenciának intézményünk könyvtára ad helyet.

Előadások (10:00–12:00)

Varga Benedek igazgató (MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum) Múzeumi mecenatúra és tudománytámogatás a Habsburg-Lotharingiai ház első három generációjának körében: József nádor szellemi indíttatása

Debreczeni-Droppán Béla történész-levéltáros, főmuzeológus (Magyar Nemzeti Múzeum): József nádor, a Magyar Nemzeti Múzeum Pártfogója

Krász Lilla történész (ELTE BTK): Theoria medica és praxis medica – a tudásközvetítés színterei és eszközei a 19. század első felében

Molnár László igazgató (Semmelweis Egyetem Levéltára): A pesti Orvosi Kar József nádor idején

Ebédszünet (12:00–13:00)

Kerekasztal-beszélgetés (13:00–14:30)

Beszélgetés József nádor és családja mecenatúrájáról az előadók, valamint Csorba László, a Budapesti Történeti Múzeum főigazgatója részvételével.

Szeretettel várjuk rendezvényünkre!

Időpont: 2024. május 14. kedd 10:00

Helyszín: MNM Semmelweis Orvostörténeti Könyvtár (1023 Budapest, Török u. 12.)

Részvételéről visszajelzést kérünk a bojtosanita@semmelweis.museum.hu címre 2024. május 13-ig.