Az MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum 2017-ben két programmal is csatlakozik az Ars Sacra Fesztiválhoz: szeptember 16-án, szombaton Dr. Szabó Katalin főmuzeológus-kurátor tart előadást Az „áldott Orvos közelében” – A gyógyítás szakralitásának változásai térben és időben címmel, szeptember 23-án pedig egy beszélgetésnek ad otthont múzeumunk: Dr. Csókay András idegsebész főorvossal beszélget Dr. Kótyuk Erzsébet mb. igazgató a hit és a gyógyítás történelmi időkön átnyúló kapcsolatáról.
Szeptember 16., 16:00
Dr. Szabó Katalin: Az „áldott Orvos” közelében – A gyógyítás szakralitásának változása térben és időben
Látogatóink a múzeum állandó kiállítása nyomán ismerhetik meg a szakralitás és a gyógyítás kapcsolatát a történelem során. Az előadáson ókori gyógyítókkal, Szent Margit vezeklőövével, gyógyító szerzetesekkel találkozhatnak, és izgalmas történeteket hallhatnak a vizek és az ima gyógyító erejéről is.
Dr. Szabó Katalin főmuzeológus-kurátor előadása a múzeum állandó kiállítása alapján ad áttekintést arról, milyen volt a szakralitás és a gyógyítás kapcsolata a történelem során, s megmutatja, ez a kapcsolat hogyan változott, alakult át térben és időben. A programon lesz szó ókori gyógyítókról, Kozmáról, Damjánról és a Szent Koronáról, Szent Margit vezeklő övéről, Szent Erzsébetről, keresztelő bábákról, gyógyító papokról és szerzetesrendekről, valamint kitérünk a vizek és az ima gyógyító erejére is. Látogatóinkat e témában a 20-21. századi változásokig kalauzoljuk.
A részvételhez előzetes regisztráció szükséges a +36(1) 201 1577 telefonszámon, vagy e-mailben a koloczdorasemmelweis.museum.hu címen.
Szeptember 23., 15:00
Hit és gyógyítás – Beszélgetés Dr. Csókay András idegsebész főorvossal
A hit és a gyógyítás kapcsolatáról, történetéről beszélget Dr. Csókay András idegsebész főorvos és Dr. Kótyuk Erzsébet orvostörténész, az MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum megbízott igazgatója.
Dr. Csókay András, a Honvédkórház Idegsebészeti Osztályának vezető főorvosa lesz az MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum vendége szeptember 23-án. A program során a hit és a gyógyítás kapcsolatáról Dr. Kótyuk Erzsébet orvostörténésszel, múzeumunk mb. igazgatójával beszélgetnek, és arra keresik a választ, a múltban és a jelenben miként kapcsolódik össze a kettő. Kik és hogyan befolyásolták a hit és az orvoslás kapcsolatának alakulását? Hogyan illeszkedik a hit a természettudományos ismeretekhez? Segít-e a hit a beteget a gyógyulásban? Vendégünk segítségével megismerjük, miként formálódik az orvoslás tudatos, tényszerű világa a hit tudattalanja által.