Uncategorized
Pilla a tokban, március 13.
19-re lapot húzni.
Egy újrarendezett állandó kiállítás
Kevés változtatással egészen a közelmúltig, 30 évig állt az a 19. századi állandó kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában, amely 1987-ben nyitotta meg a kapuit a budavári palotában. Az azóta eltelt idő, valamint a kiállítóterekben és a múzeumi gyakorlatokban végmenő változások azonban megteremtették az igényt a kiállítás újrarendezésére. A mostani előadás a 2016 novemberében megnyílt újrarendezett 19. századi állandó kiállítást járja körül.
Az újrarendezett kiállítás a 19. század elejétől a századfordulóig követi végig a korszak legfontosabb alkotóit és törekvéseit. A 14 szekcióba csoportosított anyagban találunk kronológiai (magyar művészet a 19. század elején, nemzet és művészet), stílustörténeti (a biedermeier, a Kelet vonzásában, a szabadban, naturalizmus) tematikus (a modern élet heroizmusa, Itália földjén, egzotikum és erotikum) és műfaji (a természettől a tájig, a portré fénykora) szempontú blokkokat, a teremsor közepét pedig egy kultúrtörténeti-intézménytörténeti szekció foglalja el. Ez A kultúra színterei címet viselő terem a kiállítás izgalmas újdonsága, itt ismerheti meg a közönség a 19. században kialakult művészeti intézményeket, amelyek lehetővé tették a művészeti élet kibontakozását hazánkban.
A festmény-, szobor- és éremanyag mellett az újrarendezett állandó kiállításon bútorok és kerámiatárgyak is láthatók többek között az Iparművészeti Múzeum és a Zádor Anna Alapítvány gyűjteményeiből; a korabeli enteriőrök a korszak hangulatát idézik meg.
Krasznai Réka és Hessky Orsolya ketten készültek az előadásra, de Réka váratlan külföldi útja miatt, csak Orsolya tartja meg az előadást.